Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Polacy nie wiedzą, co zrobić z pieniędzmi – miliardy leżą bezczynnie

Sierpień 26, 2016

Polacy zgromadzili 1,2 bln zł oszczędności. Problem w tym, że brak stabilnej możliwości ich rozmażania.

Many  bundle of US 100 dollars bank notes

Many bundle of US 100 dollars bank notes

Wartość oszczędności wynosi nieco ponad 65 proc. PKB – wynika z szacunków “Rzeczpospolitej” na podstawie Analiz Online. Tylko w ciągu ostatniego półrocza zwiększyły się one o 37 mld zł, czyli o ok. 3 proc. Zbliżamy się do wyników sprzed zawieruchy wokół OFE, kiedy oszczędności rosły w tempie nawet 100 mld zł rocznie.

Daleko nam jednak do rozwiniętych gospodarek europejskich. Dla porównania Hiszpanie zgromadzili równowartość 150 proc. swojego rocznego PKB, a Niemcy niemal jego dwukrotność.

Wg “ekspertów”:

To jednak, co niepokoi, to nie wielkość naszych oszczędności, ale ich struktura. Polacy szerokim łukiem omijają rynek kapitałowy.

My wcale się nie dziwimy decyzji polaków. Wiele osób straciło swój dorobek w funduszach inwestycyjnych. Stracili więc zaufanie. Akcja frankowiczów również temu nie pomaga. Czy mają rację.

Niemal 60 proc. oszczędności stanowią depozyty, a co siódma złotówka trzymana jest w gotówce. Albo więc idziemy z pieniędzmi do banku, albo chowamy je w skarpecie. Jeśli już wchodzimy na rynek kapitałowy, to pod przymusem, czyli w formie otwartych funduszy emerytalnych – choć i te zostały mocno zmarginalizowane. Od dwóch lat nie są już tak obowiązkowe, a ich aktywa skurczyły się o ponad połowę.

GPW również pracuje nad zwiększeniem zaufania do rynku kapitałowego.

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE