Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Xi Jinping: Brexit zwiększył niepewność w gospodarce światowej

Czerwiec 28, 2016

Xi Jinping: Brexit zwiększył niepewność w gospodarce światowej

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w poniedziałek, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE doprowadziła do wzrostu niepewności w gospodarce światowej. Xi zaznaczył, iż Chiny liczą na zjednoczoną i stabilną UE oraz dobrze prosperującą Wielką Brytanię.

– Chciałbym podkreślić, że Europa jest ważnym partnerem Chin. Chiny będą w dalszym ciągu dążyć do rozwijania właściwych relacji z Europą i Wielką Brytanią – powiedział Xi, przemawiając w mieście Tiencin (Tianjin) przed przedstawicielami Światowego Forum Ekonomicznego.

– Chcielibyśmy widzieć zjednoczoną, stabilną Unię Europejską oraz stabilną i dobrze prosperującą Wielką Brytanię – oznajmił Xi, dodając, że w dobie globalizacji żaden kraj nie może mówić o własnym rozwoju, nie uwzględniając przy tym nastrojów w gospodarce światowej.

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej wezwał ponadto do podjęcia globalnych wysiłków, aby podołać wyzwaniom, ożywić światową gospodarkę oraz zwiększyć zaufanie inwestorów.

W ostatnich latach relacje chińsko-brytyjskie uległy ociepleniu, o czym świadczy coraz więcej kontaktów gospodarczych między oboma krajami. Xi oraz mający ustąpić ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii David Cameron mówili w ubiegłym roku o “złotym wieku” we wzajemnych stosunkach.

W czwartkowym referendum za opuszczeniem UE zagłosowało 51,9 proc. Brytyjczyków; 48,1 proc. opowiedziało się za pozostaniem we Wspólnocie.

Zobacz też: Brexit to kłopoty dla setek tysięcy Polaków na Wyspach. Co ich może czekać?

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE