Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Wyniki półroczne Banku Millennium. Pozytywny wpływ transakcji z VISA

Lipiec 27, 2016

Wyniki półroczne Banku Millennium. Pozytywny wpływ transakcji z VISA

Od początku roku Bank Millennium pozyskał blisko 45 tys. nowych klientów. W drugim kwartale prawie podwoił zyski wypracowane w analogicznym okresie 2015 roku. Zarobił “na czysto” 293 mln zł – najwięcej w historii. Mimo tego inwestorzy nie są do końca zadowoleni.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Bank Millennium miał 430,95 mln zł zysku w porównaniu z 327,81 mln zł rok wcześniej. Udało się znacząco poprawić wynik mimo konieczności przekazania do budżetu ponad 80 mln zł podatku bankowego.

Jak tłumaczy Bank Millennium, oprócz poprawy rentowności podstawowej działalności, pozytywny wpływ na finanse miało rozliczenie transakcji z VISA Europe, która przyniosła przychody brutto na poziomie 283 mln zł. Przypomnijmy, że bank, będąc członkiem VISA Europe, skorzystał z przejęcia spółki przez VISA Inc. w listopadzie 2015 roku.

Rewelacyjnie wypadł szczególnie okres od kwietnia do czerwca, gdy zysk banku sięgnął 293 mln zł. To najlepszy wynik kwartalny w historii Millennium. Do tej pory nigdy nie przekroczył 200 mln zł.

Wyniki kwartalne Banku Millennium (w tys. zł)

Ze znaczącego wzrostu zysków nie specjalnie cieszą się inwestorzy. Akcje banku notowane na warszawskiej giełdzie rano nawet traciły lekko na wartości. Wszystko przez wygórowane oczekiwania. Analitycy zakładali wynik na poziomie 320 mln zł, czyli 10 proc. powyżej opublikowanego.

Jedna akcja banku kosztuje około 4,68 zł, co daje wartość rynkową Millennium na poziomie prawie 5,7 mld zł, przy 66 mld zł aktywów.

Na 293 mln zł zysku złożył się wynik z tytułu odsetek na poziomie 382,56 mln zł i 139,78 mln zł z prowizji i opłat. Wartość kredytów i pożyczek udzielonych klientom na koniec czerwca sięgała 47 mld zł, z czego 33,4 mld zł przypadało na klientów indywidualnych. Pozostałe to kredyty dla firm.

Na koniec półrocza z oferty Banku Millennium aktywnie korzystało 1,41 mln klientów – o 45 tys. więcej niż na początku roku. “Intencją banku jest otwieranie placówek w nowopowstających centrach handlowych często odwiedzanych przez klientów, a także zwiększenie ich funkcjonalności. Przykładem jest nowa placówka w w Gdańsku. Kolejne nowoczesne centra obsługi powstaną w Łodzi i Katowicach” – czytamy w komunikacie.

Mimo problemów finansowych strategicznego akcjonariusza Millennium, czyli portugalskiego Banco Comercial Portugues (największy bank komercyjny w tym kraju), rośnie współczynnik wypłacalności. Wynosi obecnie 17,25 proc. wobec 16,72 proc. w połowie ubiegłego roku. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje bankom utrzymanie wskaźnika na poziomie minimum 12 proc.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) – jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.

Money.pl
Zobacz też: Około 200 mln zł będzie kosztował w tym roku Bank Millennium podatek bankowy

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE