Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Ustawy PiS przyniosły skutek- luka VAT maleje.

Grudzień 9, 2016
 

 Ustawy PiS przyniosły skutek- luka VAT maleje.

Tomasz Michalik, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP i członek grupy ekspertów KE ds. VAT, przypomniał, że roczne straty budżetu UE powodowane przez wyłudzenia tego podatku sięgają 40-60 mld euro. W 2017 roku Komisja Europejska przedstawi koncepcję “Single VAT Area”. Ma ona wprowadzić opodatkowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych jedynie w kraju przeznaczenia oraz spoczywający na dostawcy obowiązek rejestracji transakcji w kraju docelowych.

Odwrotnym obciążeniem w wyłudzaczy

Mechanizmem mającym zapobiegać wyłudzaniu VAT jest tzw. odwrotne obciążenie, czyli przerzucenie obowiązku rozliczenia tego podatku na odbiorcę. W Polsce mechanizm ten jest stosowany m.in. w handlu złomem i sprzętem elektronicznym. – Austria niedawno zgłosiła się do KE z wnioskiem o objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji w obrocie krajowym na okres 10 lat – powiedział Michalik.

Polska, na wzór Portugalii i Brazylii, planuje wprowadzić centralną bazę, do której podatnicy będą wysyłać faktury w czasie rzeczywistym. – Zaletą tego systemu jest wysoka efektywność, możliwość bieżącej kontroli organów skarbowych i niewielkie obciążenia dla podatników. Wady to konieczność powszechnego wprowadzenia fakturowania elektronicznego i wysokie koszty – wymienił Michalik.

Przydałaby się policja skarbowa

Według przedstawiciela delegatury ABW w Bydgoszczy Polska powinna wziąć przykład z włoskiej Guardia di Finanza i powołać wydziały policyjne administracji skarbowej prowadzące postępowania przygotowawcze przeciw oszustom.

– Takie rozwiązanie zdaje ostatnio egzamin w Rumunii – wskazał.

Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia kar w celu odstraszenia przestępców. – Propozycja wprowadzenia kary w wysokości od 5 do 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzanie VAT budzi kontrowersje. Trzeba jednak pamiętać, że przestępstwa skarbowe bywają bardziej szkodliwe społecznie niż kryminalne. W Niemczech minimalna kara za przestępstwa podatkowe wynosi 2 lata bezwzględnego więzienia. Oszuści są więc traktowani tak samo jak gwałciciele – powiedział.

Jego zdaniem należy zastanowić się nad likwidacją kodeksu karnego skarbowego, który w sprawach wyłudzeń często dubluje się z karnym, pozostawiając możliwość interpretacji łagodniejszej dla przestępcy. Jako przykład coraz poważniejszego traktowania przestępczości skarbowej wymienił wprowadzenie możliwości wykorzystywania w takich sprawach dowodów zdobytych w ramach kontroli operacyjnej.

opracował Tomasz Sąsiada

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE