Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Urzędy skarbowe same wystawiają faktury?

Marzec 2, 2016

Nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej oraz kolejne projekty związane z informatyzacją, w tym utworzenie Centralnego Rejestru Faktur – to jedne z głównych priorytetów Ministerstwa Finansów na kolejne miesiące. Resort zamierza obecnie skupić się m.in. na uszczelnianiu systemu podatkowego.

Jak wynika z nowego komunikatu Ministerstwa Finansów, jednym z jego głównych priorytetów są aktualnie prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej. Resort finansów informuje, że planowana jest konsolidacja i przeniesienie wszystkich zadań, które obecnie realizują Administracja Podatkowa, Kontrola Skarbowa oraz Służba Celna, do nowych struktur. Taka reforma ma pomóc w walce z tzw. szarą strefą oraz uszczelnianiu polskiego systemu.

Nadal kontynuowane będą prace na projektami informatycznymi. Planowane jest wdrożenie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oraz utworzenie Centralnego Rejestru Faktur. Szykowana jest również kolejna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Do swoich głównych działań Ministerstwo Finansów zalicza wciąż ograniczenie problemów z nielegalnymi cenami transferowymi – intensywne kontrole mają być prowadzone w II kwartale br. Kontrolerzy skoncentrują się m.in. na podmiotach, które w ubiegłych latach w ogóle nie płaciły podatku dochodowego CIT, chociaż notowały znaczącą dynamikę przychodów.

Resort finansów poinformował również o pierwszych efektach Narodowej Loterii Paragonowej, która ruszyła w ostatnich miesiącach.

„Z badań wynika, iż w ciągu ostatniego roku wzrósł odsetek Polaków deklarujących, że gdy nie otrzymują paragonu, zawsze o niego proszą – wzrost z 7 do 31 proc. przy zakupie towarów i z 5 do 28 proc. przy płaceniu za usługi” – czytamy w komunikacie resortu finansów.

mp

Invoice sheet with gross and net prices and vat tax value

Invoice sheet with gross and net prices and vat tax value

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE