Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Tao Ngoc Tu. Człowiek, który dorobił się w Polsce na zupkach Vifon

Czerwiec 30, 2016
 Tao Ngoc Tu. Człowiek, który dorobił się w Polsce na zupkach Vifon

 

Tao Ngoc Tu zbił w Polsce majątek, sprzedając zupki Vifon. Nasz rynek jest już jednak dojrzały i rośnie bardzo powoli. Dlatego przedsiębiorca okazji do zarobienia szuka w kolejnych krajach, które przechodzą trudną drogę od socjalizmu do kapitalizmu: w rodzimym Wietnamie i na gorącej Kubie

Prezes firmy Tan-Viet, pan Tao.

Prezes firmy Tan-Viet, pan Tao. Fot. Wojtek Jakubowski /KFP

Wszystko zaczęło się od perłowej masy. Tao Ngoc Tu pojawił się w Polsce na początku lat 80. jako student z międzynarodowej wymiany, którą PRL prowadził z bratnimi socjalistycznymi krajami. Był zdolny, dlatego dostał się na wydział mechaniczno-technologiczny Politechniki Gdańskiej. Ale stypendium, jakie otrzymał, nie było zbyt wysokie – wynosiło okrągłe 5 dolarów miesięcznie. Dlatego Tao chciał dorobić.

– Wyszło całkiem przypadkiem. Kiedyś u jubilera zobaczyłem ozdobę z bardzo ładnego, delikatnie połyskującego materiału. Właściciel zakładu powiedział mi, że to masa perłowa. Kupował ją po 60 dolarów za kilogram. Pomyślałem, że może wykorzystując kontakty z rodziną, uda mi się zorganizować taki produkt – wspomina Tao Ngoc Tu. Po kilkumiesięcznej wymianie korespondencji z bratem, który został w Wietnamie, dotarła do niego pierwsza paczka z 6 kg perłowej masy. – Takie przesyłki przychodziły do mnie przez całe pięć lat studiów. Biznes świetny, bo towar nie był objęty cłem i można było go wysyłać pocztą. Tak zgromadziłem swój pierwszy kapitał – wspomina właściciel Vifonu.

Koniec jego studiowania na politechnice zbiegł się również z końcem PRL. Jak wielu ówczesnych młodych ludzi zdecydował, że zamiast inżynierem zostanie przedsiębiorcą. Po raz kolejny postanowił wykorzystać własne korzenie i zgromadzone pieniądze zainwestował w orientalną restaurację TaoTao. Lokal o powierzchni 400 mkw. był jednym z największych w Trójmieście. Wkrótce wokół niego rozwinął sieć dziesięciu innych restauracji. Ostatecznie to jednak nie gastronomia, ale handel stał się jego domeną. Założony w 1990 roku Tan-Viet zaczął sprowadzać produkty spożywcze z Wietnamu i krok po kroku zdominował polski rynek towarów orientalnych.

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE