Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Słowacja nowym rajem podatkowym dla polskich firm?

Marzec 7, 2016

Przybywa firm zajmujących się pośredniczeniem w zakładaniu przedsiębiorstwa albo zatrudnianiu na Słowacji – wynika z danych firmy konsultingowej WFY Group. Głównym magnesem dla biznesu są niższe w porównaniu do Polski stawki ubezpieczeniowe oraz stawki podatku VAT.

Raj-podatkowy-dla-każdego

Jak ocenia WFY Group, rola Słowacji jest obecnie bliska definicji raju podatkowego. Wpływ na to mają zarówno niższe stawki podatków i składek, jak i liczne – niespotykane w Polsce – udogodnienia dla podatników. Przykładowo, członkowie zarządów spółek praktycznie nie ponoszą tam żadnej odpowiedzialności za cywilne/podatkowe zobowiązania spółek. Jest to możliwe jedynie w przypadku udowodnienia, że zobowiązania powstały z winy umyślnej.

– Raje podatkowe są bardzo cenną i potrzebną instytucją. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy u nas rosną składki na ubezpieczenie społeczne, a także ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, raj podatkowy jest ciekawą alternatywą dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – ocenił w wypowiedzi dla agencji informacyjnej Newseria Inwestor adwokat ze spółki konsultingowej WFY Group, Michał Jurczak.

Do głównych atutów słowackiego systemu zaliczana jest m.in. niska (20 proc.) podstawowa stawka VAT. Odpowiednio niższe są także stawki podatków dochodowych. Jak wskazuje Jurczak, na Słowacji nie ma też np. podatku od środków transportu, co jest szczególnie korzystne dla branży transportowej. W kraju tym nie funkcjonuje również akcyza od środków transportu, a od zakupu samochodu i paliwa do niego można odliczyć pełną kwotę podatku VAT.

podatki

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE