Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Rozgrywka z WOŚP

Styczeń 11, 2017
Rozgrywka z WOŚP. Caritas odcina się od akcji rządu. “Sytuacja jest głupia i kuriozalna”
“Od lat Caritas daje do zrozumienia, że nie jest konkurencją WOŚP (…) Od zeszłego roku do sporu włączyła się władza (…) Sytuacja jest głupia i kuriozalna” – pisze na swoim blogu jezuita Grzegorz Kramer. “Przestańcie rozgrywać i dzielić. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem” – apeluje duchowny.
Jerzy Owsiak Jerzy Owsiak (

)

Chodzi o opublikowany we wtorek na stronie internetowej organizacji oświadczenie Caritasu na temat odbywającej się 14 stycznia zbiórki na rzecz rodzin syryjskich.

“Zbiórka środków mająca na celu wsparcie rodzin syryjskich (…) współorganizowana jest przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Caritas Polowa jest niezależną, autonomiczną organizacją prowadzącą działania charytatywne zgodnie ze swoim statutem” – podkreśla organizacja.

W tym roku TVP po raz pierwszy nie będzie transmitowała finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na najbliższy weekend ministerstwo obrony i Kancelaria Premiera zaplanowały konkurencyjną imprezę – pikniki wojskowe z udziałem Caritasu. Zebrane pieniądze mają trafić właśnie do rodzin chrześcijańskich w Syrii.

W dniu święta Trzech Króli TVP wyemitowała koncert finałowy akcji “Polska Pomaga“, podczas którego dziękowano za pracę wolontariuszom Caritasu. Telewizja pokazała też wypowiedź prezesa Jacka Kurskiego, który porównał wydarzenie do finałów WOŚP i podkreślił, że Caritas pomaga nie tylko od święta.

Oświadczenie Caritasu i konflikt z WOŚP skomentował we wtorek późnym wieczorem jezuita z Krakowa Grzegorz Kramer.

“Od 25 lat (…) gra Jurek Owsiak ze swoją Wielką Orkiestrą. Od lat jest zwalczany przez wiele środowisk. Niemały udział mają w tym ludzie wierzący, którzy od lat próbują pokazywać, że Caritas jest lepszy. Od lat Caritas daje do zrozumienia, że nie jest konkurencją WOŚP, ale pomagać trzeba w każdy możliwy sposób” – pisze duchowny

 

“Jednak od zeszłego roku do sporu włączyła się władza. W tym roku, postanowiono wplątać do rozgrywki Caritas, ale jak się okazuje Caritas Ordynariatu Polowego. Przyszedł rozkaz – żołnierze muszą działać. Sytuacja jest tak głupia i kuriozalna, a zarazem groźna, że Caritas napisała oświadczenie, w którym odżegnuje się Caritas (Ordynariatu Polowego)” – dodaje.

Jezuita zwraca uwagę, że “kryzys nie obejmuje już tylko polityków, ale zaczyna być sposobem do skłócania wszystkich ze wszystkimi”. “Szkoda tylko, że kiedy władza mogła zrobić realne kroki na rzecz Syryjskich rodzin (korytarze humanitarne) to tego nie zrobiła, a teraz te rodziny wykorzystuje się do rozgrywek z WOŚP” – podkreśla.

“Nie wiem kto ostatecznie decyduje i podejmuje decyzje, ale drogi Panie, droga Pani – proszę Was, przestańcie rozgrywać i dzielić. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Serio, jeśli bardzo chcecie pomóc szczerze Syryjskim rodzinom to nie róbcie tego w taki sposób” – apeluje duchowny.

Szef WOŚP Jerzy Owsiak w ostatnich miesiącach kilka razy krytykował zmiany, które w br. zaszły w Telewizji Polskiej. Z kolei prawica i Kościół wielokrotnie krytykowali Owsiaka za organizację Przystanku Woodstock – rzekomo sprzyjającego demoralizacji młodzieży.

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE