Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Pracownicy, sklepy i państwo -Kto straci na zakazie handlu w niedzielę?

Grudzień 5, 2016

36 tys. osób do zwolnienia i o prawie 10 mld zł mniejsze obroty sieci handlowych może spowodować zakaz handlu w niedzielę. Nawet 1,8 mld zł stracić może natomiast państwo – wynika z raportu przygotowanego przez PwC. Konfederacja Lewiatan z kolei przekonuje, że Polacy wcale nie popierają pomysłu posłów PiS.

Jak wynika z analizy przygotowanej przez firmę doradczą, prawie 6-krotnie wzrosną też koszty przypadające na pojedynczego najemcę w niedzielę. Dla wielu handlowców przestanie się to więc opłacać.

Jak się okazuje, zakazu nie popierają również Polacy. Aż 46 proc. z nas jest przeciwnych jego wprowadzeniu, a 39 proc. popiera ten pomysł – wynika z badania TNS zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

To nie zniechęca jednak związkowców przed tym pomysłem. Jeszcze niedawno zwracali uwagę, że nie chodzi o całkowity zakaz.

– Nie chcemy zakazać handlu w niedzielę, chcemy go ograniczyć do niezbędnego minimum – mówił we wtorek w Sejmie Alfred Bujara, przedstawiając obywatelski projekt ustawy. W ostatnich dniach do gry wkroczył jednak prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Jego zdaniem przepisy obywatelskiego projektu ustawy są skonstruowane tak, że kara 2 lat pozbawienia wolności za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi nie tylko sprzedawcy, ale też kupującemu.

Straty dla sektora

Handel detaliczny w Polsce to wg GUS ponad 690 mld zł obrotów w 2015 r. zrealizowanych w 360 tys. sklepów. Prawie 70 proc. obrotów ma miejsce w sklepach o powierzchni powyżej 400 m kw. Ten sektor daje pracę ponad 1,2 mln osób. Na koniec 2015 r. w Polsce działało 448 centrów handlowych zatrudniających łącznie ok 400 tys. osób. Obroty realizowane w centrach handlowych przekraczają 120 mld zł.

Skutki dla całego sektora handlu detalicznego w Polsce
Spadek obrotów 9,6 mld zł
Spadek zatrudnienia 36 tys. osób
Bezpośrednie straty w budżecie państwa 1,8 mld zł

Branża Szacowany spadek obrotów (mld zł) Spadek zatrudnienia (tys. osób)
W centrach handlowych ogółem w tym: 4,60 19,21
Handel niewyspecjalizowany 0,38 0,79
Odzieżowy 1,35 6,37
RTV/AGD 0,21 0,22
DIY 0,21 0,23
Gastronomia 0,45 1,84
Usługi sprzątające 0,05 1,59
Usługi ochrony 0,05 1,83
Pozostały handel i usługi 1,91 6,34

Możliwość działalności w niedziele przysługiwałaby nie więcej niż 10 proc. sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to, że koszty eksploatacyjne będą dzielone na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców, co w konsekwencji oznacza ich 6-krotny wzrost. Wobec wzrostu czynszu i oczekiwanej niższej sprzedaży należy spodziewać się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele. Galerie i obiekty handlowe pozostaną zamknięte – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Do takiego wzrostu czynszu doszło w około rocznym okresie obowiązywania zakazu handlu w niedziele na Węgrzech. Nieliczne sklepy prowadzące handel w ten dzień musiały liczyć się z wyższym czynszem za wynajęte powierzchnie, niż najemcy, którzy nie prowadzili wówczas handlu.

Straty państwa na zakazie handlu w niedzielę

Bezpośrednie straty dla budżetu państwa – centra handlowe

890,2 mln zł
VAT 660 mln zł
PIT 51,6 mln zł
Składki na ubezpieczenie społeczne 179 mln zł

– W tym kontekście warto zaznaczyć, że żadne państwo naszego regionu nie zakazuje handlu w niedzielę. Państwa Europy Zachodniej ograniczające handel w niedzielę, sukcesywnie liberalizują przepisy od ponad 20 lat. W ostatnich latach 8 państw członkowskich Unii Europejskiej zniosło lub znacząco ograniczyło zakaz handlu w niedzielę. Zakaz wprowadzono jedynie na Węgrzech, gdzie zniesiono go po roku, i na Cyprze, gdzie odrzucił go Sąd Najwyższy – dodaje Rafał Trzeciakowski, Ekonomista FOR.

– Cieszę się, że większość Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Wprowadzenie takiego zakazu będzie miało negatywne skutki ekonomiczne. Każde ograniczenie wykonywania pracy powoduje bowiem zmniejszenie zatrudnienia i dochodów. Dotknie to nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu, kurierów – ostrzega Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE