Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Polskie jabłka trafią do Wietnamu. Nawet 100 tys. ton rocznie

Październik 8, 2015
Od października ruszy eksport polskich jabłek do Wietnamu. – Rocznie będziemy wysyłać kilkadziesiąt tysięcy ton jabłek. Może nawet 100 tys. – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

W ubiegłym roku z Polski na zagraniczne rynki trafiło nieco ponad milion ton jabłek. Jeszcze w 2014 r. największym importerem była Rosja – 400 tys. ton. – Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na produkty spożywcze musimy szukać alternatywnych rynków. Porozumienie, które otwiera rynek wietnamski dla polskich jabłek, jest dla nas bardzo ważne – mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Do Wietnamu rocznie trafiać ma od kilkudziesięciu tysięcy ton do nawet 100 tys. ton jabłek. To bardzo dużo, bo dla przykładu w pierwszej połowie tego roku eksport jabłek do wszystkich 68 krajów, do których eksportuje Polska, to 621 tys. ton.

– Oficjalnie eksport polskich jabłek wystartuje 10 października. Ale trzeba podkreślić, że wejście na nasz rynek to także okazja do wejścia do pozostałych azjatyckich krajów – mówi Pham Kien Thiet, ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Polskie jabłka już trafiają do części azjatyckich krajów, ale eksport ten wciąż pozostaje na niskim poziomie. Świeże jabłka importują m.in. Singapur, Hongkong, Bangladesz czy Indie. Łącznie w pierwszej połowie tego roku było to zaledwie 765 ton.

Szansa na chiński rynek

– W ubiegłym tygodniu delegacja chińskich ekspertów wizytowała polskie sady i grupy producenckie – mówi Sawicki. Polska stara się o uzyskanie zgody na eksport polskich jabłek do Państwa Środka. Przeprowadzenie audytu przez Chińczyków jest konieczne w związku z wnioskiem złożonym w sierpniu 2014 r. przez stronę polską o otwarcie rynku chińskiego dla polskich jabłek.

Przygotowanie przez Pekin raportu końcowego będzie kolejnym krokiem w negocjacjach i ustalaniu warunków eksportu. Nieoficjalnie pojawiają się informacje, że uzyskanie zgody na eksport w tym roku do Chin jest raczej nierealne, ale możliwe jest już w przyszłym.

źródło Gazeta Wyborcza

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE