Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Pierwsze efekty poszukiwań “Złotego pociągu”

Sierpień 17, 2016

Pierwsze efekty poszukiwań “Złotego pociągu”

Pierwsze efekty poszukiwań "Złotego pociągu"

Są efekty pierwszego dnia prac na wałbrzyskim 65 kilometrze linii kolejowej, gdzie poszukiwany jest tak zwany “złoty pociąg”. Skarpa została rozkopana w trzech miejscach. W pierwszym natrafiono na skały, jednak w drugim na materiały, których naturalnie nie powinno tam być.

Geolog nadzorujący prace Andrzej Szynkiewicz mówi, że to mieszanina gliny, granitów oraz iłów z fragmentami kredy jeziornej, czyli odmiany wapienia. Według specjalisty, może to wskazywać, że materiał został skądś przywieziony. Nie wiadomo, kiedy mogło do tego dojść.

Wykop, który ma sześć metrów, będzie w środę pogłębiany. To pod tą warstwą odkrywcy spodziewają się znaleźć wysadzony w powietrze tunel, a w nim tory oraz pociąg.

W prace poszukiwawcze nie są zaangażowane ani samorząd, ani państwo. Koszty, które mogą sięgnąć 150 tysięcy złotych, pokrywają osoby prywatne.

W ostatnich kilku dniach działka została ogrodzona, wyrównana i powtórnie przebadana. W tym miejscu pod koniec drugiej wojny światowej Niemcy mieli rzekomo ukryć pociąg pancerny z tajemniczym ładunkiem. Niektórzy wierzą, że może on zawierać kosztowności.

Koparki i ciężarówki wjechały we wtorek na teren w okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych, gdzie rozpoczęto poszukiwania tzw. złotego pociągu. Niemieckiego składu z czasów II wojny światowej szuka firma Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ub.r. zgłosili rzekome znalezisko. Prace poszukiwawcze prowadzone są w granicach miasta Wałbrzych przez należącą do Kopera i Richtera firmę XYZ oraz podmioty z nią współpracujące.

Prace przygotowawcze do prowadzenia poszukiwań rozpoczęły się w piątek. Teren został ogrodzony, wycięto część drzew. W niedzielę i w poniedziałek teren poszukiwań był badany georadarami. Gaik poinformował, że w pracach poszukiwawczych będzie brało udział ponad 60 osób. To m.in. saperzy, chemicy, geolodzy i archeolodzy.

Prace mają potrwać dwa tygodnie, eksploratorzy jeszcze przed rozpoczęciem prac spodziewali się pierwszych wyników poszukiwań już w pierwszym tygodniu. Plany poszukiwań zakładają wykonanie trzech przekopów na długości około 100 metrów w odstępach 30 metrowych.

IAR/za Radiem Wrocław/wcześn./mile/dabr/ pdo/ mow/

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE