Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Najwięksi- najlepiej unikają płacenia podatków? McDonald’s ucieka ….

Grudzień 9, 2016

McDonald’s ucieka z Unii Europejskiej

McDonald's przenosi swój europejski biznes do Wielkiej Brytanii

McDonald’s po zeszłorocznych śledztwach w sprawie zbyt niskich podatków postanawia przenieść swoją europejską centralę w mniej unijne miejsce. Wygląda na to, że sieć restauracji fast food chce podłączyć się pod Brexit i budować biznes właśnie w Wielkiej Brytanii.

Amerykańskiemu przedsiębiorstwu najwyraźniej nie spodobało się zeszłoroczne dochodzenie i kara, jaką w jego konsekwencji musiało zapłacić w kwietniu bieżącego roku. Francja nałożyła na luksemburską spółkę McD Europe Franchising 100 mln euro kary za odprowadzanie wpływów przez Luksemburg i Szwajcarię, co ostatecznie pozwoliło jej na zaoszczędzenie 200 mln euro podatku – o tę kwotę Francja również się upomniała. McDonald’s sparzył się i teraz centrum podatkowe zlokalizuje gdzie indziej – donosi Bloomberg.

Firma stworzy nowy międzynarodowy holding w Wielkiej Brytanii, która w czerwcu zdecydowała opuścić Unię Europejską. Spółka będzie odpowiedzialna za obsługę przychodów z wydawania licencji franczyzowych poza Stanami Zjednoczonymi.

W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że decyzja zapadła jeszcze przed referendum dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Zadowolona z tego faktu jest premier kraju, Theresa May. – Cieszymy się z inwestycji firm spoza kraju, szczególnie że zabezpiecza to wzrost i zapewnia nowe miejsca pracy – powiedziała rzecznik May. Obecnie podatek dochodowy dla firm wynosi na Wyspach 20 proc., a w kwietniu ta stawka ma spaść do 19 proc. W ubiegłym miesiącu zapewniono także, że w 2020 r. dojdzie do kolejnej obniżki, a podatek ostatecznie wyniesie 17 proc.

Mateusz Gawin

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE