Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Jakie kraje omijać?Gdzie nie jechać? Gdzie na bezpieczne zagraniczne wakacje 2017?

Listopad 8, 2016

mapa bezpieczne wakacje gdzie

Wybierając się na wczasy z rodziną liczymy na beztroskie chwile, wolne od stresu i jakichkolwiek problemów. Dlatego lepiej przed wyjazdem upewnić się, czy w wymarzonym przez nas turystycznym raju na pewno będziemy czuć się bezpiecznie.

Skomplikowana sytuacja polityczna i gospodarcza sprawia, że niektóre spośród państw będących popularnymi wakacyjnymi destynacjami, stają się niestabilne i nie zawsze potrafią zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym turystom z innych krajów. Chodzi tu oczywiście ozagrożenia terrorystyczne, tak mocno widoczne zwłaszcza w minionym roku. Wystarczy wymienić tu przykład Tunezji – wcześniej bardzo chętnie odwiedzanej przez Polaków. To kraj w którym pogoda prawie zawsze nas rozpieszcza, można spróbować pysznej kuchni i zobaczyć wspaniałe antyczne zabytki. Jednak po zamachu w kurorcie Susa w czerwcu 2015 roku, którego celem byli przede wszystkim turyści, wiele biur podróży wycofało swoje oferty wyjazdów do tego państwa. Choć władze Tunezji zapewniały, że są w stanie przeciwdziałać podobnym zamachom w przyszłości, do dziś tylko nieliczni Europejczycy decydują się wyjechać tam na wczasy. Ryzyko jest zbyt duże i mało kto ma ochotę narażać w jakikolwiek sposób (choćby nawet nieznaczny) siebie i rodzinę.

Które kraje są bezpieczne?

Często w wyniku szumu medialnego mamy do czynienia z masą sprzecznych informacji, niektóre zostają odwoływane już po kilku godzinach, inne czasem wyolbrzymiają zagrożenie. Dlatego najbardziej rzetelnym źródłem naszej wiedzy powinno być Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na swojej stronie internetowej (tutaj) zamieszcza ostrzeżenia dla podróżujących w zależności od aktualnej sytuacji. Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach – „Zachowaj zwykłą ostrożność”, „Ostrzegamy przed podróżą”, „Nie podróżuj” i „Opuść natychmiast”.

Dla przykładu – Tunezja otrzymała status „Nie podróżuj”, podobnie jest w tej chwili z Egiptem, choć tutaj zaznacza się, że ostrzeżenie nie dotyczy zorganizowanych wyjazdów do najbardziej znanych kurortów nad Morzem Czerwonym (jak Hurghada). Czasem też w różnych częściach danego kraju wydzielone są regiony bardziej i mniej niebezpieczne. Odradza się podróżowanie do części Turcji przy granicy z Syrią i Irakiem. Powodem są oczywiście prowadzone w tych państwach działania wojenne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta po ostatnich zamachach w Stambule. Względnie spokojna jest za to Riwiera Turecka, jednak w komunikacie MSZ przeczytamy

“MSZ zaleca również zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i ośrodkach turystycznych, unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.”

W ten sposób na liście krajów, które wskazywane są jako niebezpieczne przez MSZ (na całości terytorium lub na części) znajdują się i Egipt, i Tunezja, i Turcja – uwielbiane przez polskich turystów. Mimo oficjalnych komunikatów, część turystów decyduje się na wypoczynek w kurortach, wierząc, że te są dobrze zabezpieczone i nie ma zagrożenia atakami. Jesteśmy dalecy od “siania paniki”, każda decyzja powinna wynikać z dokładnej analizy i być dobrze przemyślana, jednak nie możemy nie odnieść wrażenia, że lekceważenie komunikatów MSZ ma podobieństwo do lekceważenia komunikatów Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie lokat w Amber Gold – one też wszystkim się podobały, dopóki nie doszło do tragedii. MSZ nie jest w stanie zakazać nikomu podróży. To tylko wskazówki, do których powinniśmy się zastosować.

turcja egipt niebezpieczne wakacje rejony gdzie nie jechać opinie

Co z Europą?

Ostrzeżenia MSZ i niebezpieczeństwa od pewnego czasu nie dotyczą już wyłącznie krajów afrykańskich. Napięcie związane z zamachami tzw. “Państwa Islamskiego” można odczuć w wielu krajach Europy. Ubiegłoroczne wydarzenia we Francji, niedawne zamachy w Belgii nie pozostawiają złudzeń – atrakcyjne pod względem turystycznym stolice Państw europejskich są na celu zamachowców (MSZ oba te kraje zamieścił na liście z ostrzeżeniem “Zachowaj Ostrożność). Olbrzymim testem dla europejskich służb będą mistrzostwa Euro 2016. Nie można jednak dać się sparaliżować – możemy przyjąć, że zdecydowana większość europejskich kierunków jest bezpieczna, a szczególną ostrożność powinniśmy zachować odwiedzając największe miasta. Powinniśmy też zachować wyrozumiałość podczas wzmożonych kontroli na lotniskach, dworcach czy autostradach.

Najbezpieczniejsze kraje na wakacje to…

Dobrym wyznacznikiem bezpieczeństwa może być też raport Global Peace Index przygotowywany przez think-tank o nazwie Instytut dla Ekonomii i Pokoju. Stworzony został w formie rankingu 162 państw. Na czele znajdują się państwa najbezpieczniejsze, a w 2015 roku były to Islandia, Dania i Austria. Na drugim końcu zestawienie umieszczono Syrię, Irak i Afganistan. Tunezja uzyskała 76 miejsce, Turcja 135, a Egipt 137. Polska uplasowała się na miejscu 19. Temat dotyczy zagranicznych wakacji, jednak być może warto zastanowić się właśnie nad odkrywaniem uroków Polski. Żyjemy w pięknym kraju, czasami tylko nie chce nam sie tego dostrzec.

Wakacje marzeń w LEGOLAND Billund >>taniej niż myślisz

Szansa na poznanie nowych kierunków na wakacje

Paradoksalnie wzrost zagrożenia w niektórych państwach uznawanych przez Polaków za turystyczne raje, nie musi oznaczać nudnych, nieudanych wakacji. To po prostu szansa na poznanie nowych kierunków, uniknięcie rutyny, a być może odkrycie nowego ulubionego miejsca? Zamiast jechać po raz kolejny do Egiptu, może warto zainteresować się tym, co mają do zaoferowania inne kraje? W Europie , gdzie sytuacja jest bardziej stabilna, nie brak uznanych turystycznych marek, jak Hiszpania, Włochy czy Chorwacja. Wyspy Kanaryjskie to bardzo bezpieczny kierunek na wakacje praktycznie przez cały rok – tam pogoda nawet zimą jest łaskawa dla poszukujących kąpieli słonecznych. W ostatnim czasie z powodu destabilizacji swoją pozycję nieco utraciła Grecja, jednak część greckich wysp nadal ma się świetnie wśród turystycznych wyborów Polaków. Ale warto też poszukać mniej oczywistych destynacji. Bułgaria, dużo tańsza choćby od Hiszpanii, może pochwalić się wspaniałymi plażami i rozbudowaną bazą noclegową. Zresztą całe Bałkany, po latach trudnej sytuacji politycznej, teraz zaczynają odżywać, przyciągając wielu turystów i kusząc pięknymi pejzażami, ładną pogodą i przystępnymi cenami. Wiele ciekawych miejsc zobaczyć można w Albanii czy Macedonii. Także Czarnogóra zdobywa sobie coraz wyższą pozycję.

Bezpieczne kraje na wakacje z dzieckiem - gdzie

Ale wcale nie musimy wybierać się w daleką podróż, żeby spędzić wspaniałe rodzinne wakacje. Czechy i Słowacja, państwa o wyjątkowo spokojnej atmosferze, pozwalają cieszyć się rodzinnym wypoczynkiem i zapewniają mnóstwo atrakcji. Wspaniale bawić się można zwiedzając Pragę, czy słowackie góry, pośród których znajdziemy kilka kompleksów turystycznych naprawdę wysokiej klasy (jak chociażby kompleks basenów z wodą geotermalną Tatralandia). Z kolei w Niemczech znajduje się wiele parków rozrywki od lat chętnie odwiedzanych przez Polaków. Wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi jest Skandynawia (jej kraje są w liderami bezpieczeństwa). Zarówno przyroda jak i ilość atrakcji pozwoli Wam zaplanować wyjątkowe rodzinne wakacje. Dojedziecie tam przez Niemcy lub promem bezpośrednio z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony – sam rejs promem może być świetną rodzinną atrakcją.

Rozwiązaniem, na które powinni zwrócić uwagę globtroterzy jest możliwość skorzystania z systemu Odyseusz, działającego również przy współpracy z MSZ. Wystarczy kilka minut, aby zarejestrować się na stronie internetowej i zgłosić swoją podróż, podając informację o swojej podróży. Dzięki temu, w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł podjąć kontakt z osobą zarejestrowaną.

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE