Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Globalne nastroje nie sprzyjają złotemu, który może nadal tracić

Styczeń 5, 2016

 

Globalne nastroje na początku roku nie sprzyjają złotemu, który we wtorek może się osłabiać – oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rynek długu czeka na czwartkowy przetarg, który będzie dla niego pierwszym testem w nowym roku.

Ekonomiści Banku Millennium oceniają, że 2016 r. za sprawą pogorszenia globalnych nastrojów pod wpływem słabych danych z Chin, “nie rozpoczął się najlepiej” dla złotego, a wtorkowa sesja nie zawiera impulsów mogących wpływać w istotny sposób na notowania polskiej waluty.

“Mimo, iż uważamy, że panujący wzrost awersji do ryzyka jest jedynie przejściowy, to istnieje poważna obawa, iż w obliczu jutrzejszej nieobecności inwestorów krajowych polska waluta może kontynuować przecenę” – napisano w porannym raporcie Millennium.

Z poniedziałkowych danych wynika, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł w grudniu do 48,2 pkt. z 48,6 pkt. Analitycy spodziewali się 48,9 pkt.

Ekonomiści BZ WBK są zdania, że kluczowe dla złotego są nastroje globalne.

“Uważamy, że tylko poprawa globalnego nastroju może obecnie zatrzymać ruch wzrostowy EURPLN i nie spodziewamy się, by kurs spadł w tym miesiącu poniżej grudniowego minimum na ok. 4,23” – napisano w porannym biuletynie BZ WBK.

W ocenie ekonomistów Banku Pekao pierwszym istotnym testem dla krajowego rynku długu w 2016 r. będzie czwartkowa aukcja obligacji.

“Nie widzimy zagrożeń po stronie popytu, jednak możemy być świadkami nieco niższych cen niż pod koniec 2015 r.” – napisano we wtorkowej nocie Pekao.

 

(bankier.pl)

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE