Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Dzień rozpoczyna się od spadków na giełdach w Azji

Czerwiec 14, 2016

Dzień rozpoczyna się od spadków na giełdach w

Inwestorzy w napięciu wyczekują na ważne decyzje z USA i Wielkiej Brytanii. Przekłada się to na spadki notowań akcji na całym świecie, także w Azji. Z kolei WIG20 dotarł do niebezpiecznego miejsca. Kilkuletnie dołki są coraz bliżej.

Spadki na poniedziałkowej sesji w przypadku WIG20 nie były duże (-0,11 proc.), ale niepokoi fakt, że był to już trzeci dzień z rzędu, gdy indeks jest pod kreską. Zbliżył się tym samym do granicy 1750 pkt., czyli minimum z ostatnich 4 miesięcy. Przed kupującym jest teraz ważne zadanie – obrona wsparcia na tym poziomie. Przełamanie może skutkować zejściem o co najmniej 50 oczek niżej. To byłby już kilkuletni dołek.

Tegoroczne notowania indeksu WIG20

Z analizy technicznej wynika jeden pozytyw. Świeca narysowana w poniedziałek ma biały korpus i długi dolny cień – a to pokazuje, że kupujący ciągle są na rynku.

Czy i fundamentalnie inwestorzy mogą mieć pretekst do zakupów? Wsparciem może być fakt, że Fed z 98-proc. prawdopodobieństwem nie podniesie w czerwcu stóp procentowych. Niewiadomą są za to prognozy makroekonomiczne, w tym projekcja stóp procentowych, która powinna mieć duży wpływ na ruchy na rynkach. Poprzednia prognoza z marca wskazywała na dwie podwyżki do końca tego roku.

Z drugiej strony mamy Wielką Brytanię i widmo opuszczenia przez ten kraj Unii Europejskiej. Sondaże nie są jednoznaczne, choć wymowa ostatnich wskazuje raczej na przewagę eurosceptyków. Za to u bukmacherów obstawiany częściej jest scenariusz pozostania w UE. Według Betfair, szansa na to, że mieszkańcy Wysp opowiedzą się za utrzymaniem członkostwa we Wspólnocie wynosi siedemdziesiąt procent. Do referendum już tylko 9 dni nerwowego wyczekiwania.

Nerwowość była widoczna wczoraj nie tylko w Europie. W kiepskich nastrojach do końca dnia byli też inwestorzy z Wall Street, a teraz na czerwono świecą notowania na giełdach w Azji. Jednym z najsłabszych indeksów jest japoński Nikkei225, który traci 1,5 proc.

Obserwuj bieżące notowania na giełdzie w Japonii

Spadkom notowań towarzyszą lepsze od prognoz wyniki produkcji przemysłowej w Japonii, która w kwietniu wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,5 proc. wobec szacowanych 0,3 proc.

W kolejnych godzinach będzie jeszcze kilka ciekawszych publikacji. Poznamy m.in. dane na temat inflacji we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Jeszcze przed południem Eurostat poda informacje o produkcji przemysłowej w strefie euro. Po południu w kalendarzu jest sprzedaż detaliczna w USA, a późnym wieczorem raport API o zapasach ropy, która o poranku traci na wartości około 0,3 proc.

Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

 

 

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE