Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Delegowanie pracowników. W lipcu decyzja Komisji Europejskiej

Czerwiec 17, 2016

Delegowanie pracowników. W lipcu decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ma w przyszłym miesiącu zdecydować o losach przepisów dotyczących delegowania pracowników. Zaproponowane zmiany w dyrektywie spowodowały sprzeciw kilkunastu krajów, w tym Polski.

Parlamenty narodowe jedenastu państw pokazały Komisji żółtą kartkę. Teraz musi ona podjąć decyzję czy podtrzymuje swoją propozycję, wprowadza zmiany, czy też całkowicie ją wycofuje.

Komisja zaproponowała częściowe zrównanie płac osób wysyłanych do pracy z granicę z pracownikami lokalnymi. Tłumaczyła to koniecznością walki z dumpingiem socjalnym. Na razie Bruksela zdania nie zmienia, ale – jak mówiła komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen – analizuje zastrzeżenia. “Na podstawie tej analizy zaproponuję dalsze decyzje. Powinno to nastąpić w lipcu” – dodała.

Sprzeciw wobec proponowanych zmian podtrzymały kraje Europy Środkowo – Wschodniej. Argumentowały, że wysyłanie pracowników za granicę stanie się nieopłacalne, bo ich firmy, które oferują tańsze usługi, przestaną być konkurencyjne.

“Proponowane zmiany wprowadzą nowe, nieuzasadnione i nieproporcjonalne obciążenia dla przedsiębiorców delegujących pracowników i utrudnią cały proces z powodu braku przejrzystości” – mówił wczoraj w Luksemburgu wiceminister pracy Marcin Zieleniecki.

Innego zdania są kraje Europy Zachodniej, głownie Niemcy, Francja i Belgia, które wymusiły na Komisji wprowadzenie zmian do przepisów i poparcie dla nich podtrzymały.

źródło artykułu

IAR
Zobacz też: #dziejesienazywo: Nowy kodeks pracy powstanie do końca kadencji. Czego mają się spodziewać pracodawcy i pracownicy?
 

 

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE