Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Ciepła i miejscami mokra jesień. A jaka ma być zima?

Wrzesień 29, 2016

Ciepła i miejscami mokra jesień. A jaka ma być zima?

Ciepła i miejscami mokra jesień. A jaka ma być zima?

Stosunkowo ciepło, ale lokalnie deszczowo – tak, według amerykańskich meteorologów, zapowiada się jesień w Polsce. Czy zima również taka będzie?

– Przeglądając mapy prognostyczne opracowane przez NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery),  zdałam sobie sprawę, że od lat jak mantrę powtarzamy, że temperatura ma być powyżej normy, a opady poniżej – powiedziała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. – W tym roku gdy sprawdzam prognozy na jesień i zimę jest podobnie – dodała.Unton-Pyziołek stwierdziła, że wcześniejsze wyliczenia modelu długoterminowego CFS2 szacowały, ze jesień będzie w Polsce ciepła i sucha.

– Najświeższe wyliczenia modeli dały ciekawe wyniki. Październik ma być ciepły, z temperaturą średnią miesięczną powyżej normy o jakiś jeden stopień Celsjusza – powiedziała synoptyk.

Średnia temperatura powietrza w październiku wynosi od około 6-7 st. C na północnym wschodzie do 9-10 st. C na południowym zachodzie.

Meteorolog TVN Meteo podkreśla, że listopad ma być w normie. W tym miesiącu średnia temperatura waha się od 1-2 st. C w okolicy Suwałk do 4-5 st. C na zachodnich i północnych krańcach Polski.

– To miesiące, w czasie których często pojawiają się potężne, pogodotwórcze wyże niosące w październiku złotą polską jesień, a w listopadzie już niestety sprzyjające tworzeniu się zachmurzenia niskiego, tzw. podinwersyjnego z długo utrzymującymi się mgłami – wytłumaczyła Unton-Pyziołek.

Deszczowa jesień

Ponadto w październiku i w listopadzie lokalnie może być deszczowo.

– W październiku opady układają się w normie, tylko na południowym wschodzie oraz na północy mogą być lekko powyżej normy o kilka milimetrów. Natomiast w listopadzie w całym kraju opadów miałoby być nieco więcej niż zwykle. To oznaczałoby, że zgniłe jesienne wyże przeplatałyby się z atlantyckimi niżami niosącymi więcej deszczu, wichury, a na Bałtyku sztormy – podkreśliła Unton-Pyziołek. – Na ogół jesienno-zimowej wyższej temperaturze towarzyszą konkretniejsze opady sunące na frontach znad Atlantyku – podsumowała synoptyk.

Zima łagodna

Zimy znowu nie będzie? Z najnowszych długoterminowych prognoz specjalistów z NOAA wynika, że na mroźną i śnieżną zimę raczej nie mamy co liczyć.- Miesiące zimowe stoją w prognozach amerykanów pod dużym znakiem zapytania. Wyliczeniom temperatury powyżej normy towarzyszą opady poniżej normy – stwierdziła synoptyk. – Czyżby w tym roku miało być więcej ciepłych i suchych mas powietrza z południa? Zima byłaby więc łagodna. Na razie wielkich mrozów nie widać. – dodała.

Co w 2017 roku?

Pierwsze trzy miesiące 2017 roku powinny być cieplejsze niż zazwyczaj. Najwyższe odchylenie od średniej temperatury prognozuje się na luty. Miesiąc ten w całym kraju może być o ponad dwa stopnie cieplejszy od tego, jak jest średnio w tym okresie. Jeśli chodzi o opady, modele nie wskazują żadnych odchyleń od normy w pierwszych tygodniach nowego roku.

 

Rok temu pierwsza poważna śnieżyca w Polsce pojawiła się 12 października. Wtedy przez intensywne opady w Małopolsce ponad 10 tysięcy gospodarstw nie miało prądu (wideo archiwalne).

źródło artykułu

 

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE