Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Bieńkowska zablokuje podatek handlowy? Potwierdziły się informacje money.pl

Lipiec 8, 2016

Bieńkowska zablokuje podatek handlowy? Potwierdziły się informacje money.pl

Potwierdziły się informacje money.pl, jakoby w Komisji Europejskiej trwały rozmowy na temat zablokowania ustawy wprowadzającej w Polsce podatek handlowy. Kluczową rolę ma w nich odgrywać Elżbieta Bieńkowska. Jak udało nam się dowiedzieć, to jednak nie ona brała udział w konsultacjach z prezes POHiD Renatą Juszkiewicz pod koniec czerwca, a jeden z jej współpracowników.

– Jeden z członków gabinetu komisarz Bieńkowskiej odbył krótkie spotkanie 28 czerwca z panią Juszkiewicz, a także z panem Bathory – poinformowała nas Lucia Caudet z biura prasowego komisarz Bieńkowskiej, jednak nie chciała podać szczegółów spotkania. – Uczestnicy wymienili spostrzeżenia odnośnie sytuacji konkurencyjnej na rynku wewnętrznym, w szczególności w Europie środkowo-wschodniej – zdradziła jedynie.

Jak pisaliśmy w money.pl, według naszych informacji, 28 czerwca br. w gabinecie Bieńkowskiej doszło do spotkania z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji. To ona reprezentuje interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins. Dzisiaj już wiemy, że w rozmowach uczestniczyła prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

Towarzyszył jej też węgierski prawnik Gabor Bathory z prestiżowej brukselskiej kancelarii Van Bael&Bellis, specjalista od prawa konkurencji. Na spotkaniu poruszono kwestię przygotowywanej właśnie skargi na podatek handlowy.

Zagraniczne sieci chcą go zaskarżyć do Directorate-General for Competition, czyli europejskiego urzędu do spraw konkurencji. To on zajmie się protestem i rozstrzygnie, czy podatek jest zgodny z prawem unijnym. Na spotkaniu przedstawiciele sieci handlowych mieli usłyszeć zapewnienie, że komisarz Bieńkowska jest skłonna pomóc przy interwencji w Directorate-General for Competition. Według szacunków prawników, podatek – gdyby faktycznie do takiej interwencji doszło – można by zakwestionować w niespełna dwa miesiące.

– Przyglądamy się uważnie tej sytuacji i jesteśmy w bliskim kontakcie z Komisją Europejską, dzięki czemu dokładnie wiemy, co się dzieje. Zanim będziemy mogli złożyć formalną skargę do KE, ustawa musi wejść w życie. Rozważamy wszelkie dostępne opcje i skarga jest jedną z nich – zapewnił w rozmowie z money.pl Ilya Bruggeman z brukselskiego biura EuroCommerce, organizacji zrzeszającej m. in. POHiD.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy już w czwartek biuro prasowe komisarz. Jej asystent Bartosza Lasota w rozmowie telefonicznej ani nie zaprzeczył spotkaniu, ani go nie potwierdził. Zasłaniał się nieznajomością kalendarza, choć to on za niego odpowiada. Biuro prasowe Komisji Europejskiej odpowiedziało nam, że sama Bieńkowska z nikim w tej sprawie się nie spotkała. Nie udzieliło jednak informacji, czy z POHiD-em rozmawiał ktoś z jej gabinetu. Dopiero w piątek uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie spotkania przeprowadzonego pod koniec czerwca.

źródło artykułu

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE