Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Bank darmowych zdjęć do Twojego biznesu

Wrzesień 6, 2017

Zdjęcia wykorzystywane są nie tylko przy redagowaniu bloga, tworzeniu wpisów w social media, ale również na stronach internetowych. Obraz mówi przecież więcej niż tysiąc słów, jest więc niejako dopełnieniem treści, którą chcemy przekazać.

Bolączką twórców treści, redaktorów, czy właścicieli stron www jest obecnie pozyskiwanie wysokiej jakości zdjęć, które mogą wykorzystać do swoich celów. Legalnie zdjęcia można pozyskiwać na trzy sposoby. Pierwszy to taki, gdy wykonujemy je samodzielnie lub zlecamy to profesjonalnemu fotografowi. Drugi sposób polega na zakupie fotografii w płatnych bankach zdjęć. Trzeci z nich to korzystanie z darmowych banków zdjęć, w których fotografie udostępniane są na specjalnych licencjach. Warto wiedzieć, że „darmowe” wcale nie znaczą gorsze.

Obecnie w tego rodzaju serwisach znajdziemy mnóstwo ciekawych i oryginalnych zdjęć w wysokiej jakości. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać i poświęcić trochę czasu na znalezienie fotografii, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Serwisy oferujące darmowe zdjęcia udostępnione na odpowiedniej licencji posiadają obecnie szerokie zbiory, w których można znaleźć prawdziwe perełki.

Do czego można wykorzystać zdjęcia z darmowych banków?

  • Wpisy na blogu
  • Aktualności na stronie www
  • Posty w social media
  • Strony internetowe
  • Materiały promocyjne i reklamowe
  • Prezentacje i materiały szkoleniowe
  • Oferta firmy

Licencja Creative Commons

To tylko kilka przykładów, ale zdjęcia pozyskane na odpowiedniej licencji możemy wykorzystać na wiele sposobów. Licencją, która umożliwia dowolne rozporządzanie pobranym zdjęciem – tj. jego wykorzystaniem w celach komercyjnych oraz niekomercyjnych, bez konieczności podawania autora fotografii jest CC0. Fotografie pobrane na tej licencji możemy także dowolnie przerabiać i modyfikować.

Kolejną dość popularną licencją jest CC-BY, zezwala ona swobodne kopiowanie zdjęć, modyfikowanie ich i rozpowszechnianie (także w celach komercyjnych), ale konieczne jest uznanie autorstwa zdjęcia. Oznacza to, że każdorazowo należy zaznaczyć, kto daną fotografię wykonał.

Darmowe banki zdjęć

Wymienione powyżej licencje są to dwie najbardziej liberalne licencje, na których udostępniane są zdjęcia w darmowych bankach zdjęć. Jednak fotografie zamieszczone w takich serwisach możemy pobrać także na innych licencjach. Zanim więc pobierzemy zdjęcie z banku, musimy koniecznie zapoznać się z licencją, na której zostało ono udostępnione.

Utwory objęte prawem autorskim można udostępniać na zasadzie licencji Creative Commons. Wśród tego zestawu znajdują się utwory oznaczone skrótem CC0 – oznacza to grafiki, które można udostępniać w każdej postaci, wykorzystywać do celów komercyjnych i prywatnych, nie ponosząc za to żadnych opłat. Nie ma również obowiązku wskazania autora zdjęcia i podziękowań.
Bank darmowych zdjęć – 19 stron, które musisz znać!

1 millon free pictures – dużo paczek zdjęć różnego rodzaju: wzory, obrazy, fotografie ludzi.

Cupcake – zdjęcia w wielu różnorodnych kategoriach.

Death to the Stock Photo – dzięki subskrypcji co miesiąc można otrzymać na maila zestaw darmowych zdjęć.

DesignersPics.com – zdjęcia kolorowe, wyraziste, w wielu kategoriach, np. biznes, architektura, ludzie, technologia itp.

FoodiesFeed – bank darmowych zdjęć jedzenia.

Gratisography – zdjęcia wysokiej jakości wykonane przez fotografa Ryana McGuire’a.

ISO Republic – darmowe zdjęcia w wielu kategoriach.

Kaboompics – zdjęcia są dobrze otagowane, szukanie jest dość proste, dostępne kategorie to między innymi: miasto, moda, jedzenie, krajobrazy.

Moveast – zdjęcia wykonane przez Portugalczyka, który podróżuje i udostępnia swoje fotografie.

New Old Stock – zdjęcia w stylistyce vintage.

Pexels – wyszukiwanie zdjęć po słowach kluczowych.

Picjumbo – zdjęcia w kategoriach zwierzęta, architektura, praca, ślub, zima itp.

Skitterphoto – bank darmowych zdjęć w wielu kategoriach: przyroda, zwierzęta, ludzie, światła, transport, miasto itp.

Snapwire Snaps – można również zapisać się na newsletter, aby co tydzień otrzymać 7 nowych.

Startup stock photos – zdjęcia dla blogów, start-upów, firm wszelkiego rodzaju. Kategorie takie jak miejsce pracy, biznes, praca itp.

StockSnap.io – darmowe zdjęcia wysokiej jakości.

Travel coffee book – wysokiej jakości zdjęcia z podróży.

Unsplash – na tej stronie można zapisać się do newslettera, dzięki któremu raz na 10 dni otrzymamy 10 zdjęć wysokiej jakości. Bank oferuje zdjęcia w wielu kategoriach, między innymi: miejsce pracy, natura, ludzie, zwierzęta czy miasta.

Viintage – zdjęcia vintage, stare reklamy, plakaty, ilustracje itp.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-bank-darmowych-zdjec-tych-19-stron-musisz-znac

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE