Contact phone number:+48 729 480 146

Contact email:

Apple ma oddać 13 mld euro. Prezesi amerykańskich firm domagają się zmiany decyzji KE

Wrzesień 19, 2016

Apple ma oddać 13 mld euro. Prezesi amerykańskich firm domagają się zmiany decyzji KE

“Wsteczny charakter decyzji Komisji Europejskiej pokazuje, że firmy nigdy nie mogą mieć pewności, nawet w przypadku dotychczasowych zobowiązań podatkowych” – napisali w liście otwartym przedstawiciele amerykańskiego biznesu, którzy zdecydowali się bronić koncern Apple przed koniecznością zapłaty 13 miliardów euro.

Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej, która w sierpniu uznała, że amerykański gigant przez lata swojej działalności w Europie nie zapłacił należnych podatków. Urzędnicy wyliczyli, że zaległa kwota to właśnie około 13 miliardów dolarów.

Spór powstał w momencie, gdy KE wszczęła dochodzenie w sprawie ulg podatkowych, które koncernowi Apple przyznały władze Irlandii. – Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy – oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Władze Irlandii w reakcji na decyzję Komisji oświadczyły, że nie zgadzają się z nią i – podobnie jak samo Apple – zapowiedziały odwołanie do sądu. Wyspa obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać.

Teraz w obronie Apple stanęli amerykańscy biznesmeni. Jak donosi brytyjski “The Guardian”, grupa 185 prezesów amerykańskich firm – zatrudniających łącznie około 16 milionówpracowników – w liście otwartym do KE, ostro skrytykowała postępowanie KE. Przedsiębiorcy domagają się uchylenia decyzji unijnych urzędników. Ich argumentacja mówi o wstecznym charakterze decyzji, niepewności w prowadzeniu biznesu, czy wreszcie o “bolesnej ranie”, którą KE wyrządza Unii Europejskiej i jej obywatelom – a to dlatego, że decyzja KE może negatywnie wpłynąć na inwestycje zagraniczne w Europie.

Wygląda na to, że inwestorzy nie wierzą w to, by decyzja KE miała uderzyć w koncern Apple. W ubiegłym tygodniu kurs akcji Apple znalazł się na najwyższym w tym roku poziomie 115 dolarów. To efekt informacji o doskonałych wynikach sprzedaży nowego modelu iPhone’a. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy inwestorzy płacili maksymalnie 121 dolarów za jedną akcję Apple.

0 Comment on this Article

Add a comment

OPINIE